לאנשים שהכי נפגעים אין זמן להפגין

מאת: סער כהן, שכבת יב', גרעין אדום


ראיתם את השלטים מעוטרים הקשתות, המנחמים, עליהם כתוב 'הכל יהיה בסדר'?


אז דמיינו שלט בחצר בית בינוני - בד לבן מתוח, קשת בין שני עננים, ומתחתיהם כתוב "כולנו הולכים למות".


עד לפני רגע, כשהיו הקלות, הכל הרגיש כאילו כולנו עומדים למות, והעולם קורס לתוך עצמו. אבל כשהאנרכיה נרגעה, התבהרה הסכנה שגדולה מהקורונה. הרי ידענו שנעבור את הקורונה, אך משבר כלכלי חדש צף מעל המים ובעבע ועדיין מבעבע עד עכשיו. יותר ממיליון ישראלים איבדו זמנית או לתמיד את עבודתם, עסקים על סף סגירה, וכל המשק פשוט נעצר.


הרבה ביקורת עפה לכיוון הממשלה, ובכל מהדורות החדשות מדברים על רפורמות שיוציאו אותנו מהבוץ, איך שכולנו נכנסו למשבר ונעבור את זה ביחד.

אבל, חשוב לזכור ולהזכיר - לא כולנו סובלים באותה הצורה. אף פעם לא נוכל להיות ״באותה הסירה״ כשיש את העשירונים העליונים שנהנים מבתים מרווחים, עבודה מרחוק, חסכונות ואפילו גישה לפתרונות רפואיים יותר יקרים מהרגיל (במקרה הנוכחי), ולעומתם - העניים חיים בצפיפות, חוסר ביטחון כלכלי ותזונתי, ובמקרים רבים גם חוסר ביטחון על החיים עצמם.


הקורונה, והמשבר הכלכלי שנוצר בעקבותיה, חושפים את הפערים הנוראים, והמדיניות המשפילה של הממסד בישראל כלפי מי שאין לו הרבה כסף.

דוגמא מקוממת היא ש60 אחוז מהחולים בקורונה הם ברשויות העניות ביותר (אשכולות 1 ו-2 מתוך 10) וקרוב לשליש מהבדיקות נעשו לעשירונים 7 ו8 (הרבה כסף).


למה זה ממשיך? אנשים שקרובים לקו העוני לא יצאו להפגין כל שני וחמישי, פשוט אין להם זמן לזה. למעלה מ-70% מהמשפחות שקרובות לקו העוני, כוללות לפחות מפרנס אחד. בהרבה מקרים, מדובר במשפחות חד הוריות! אבל לא רק - קרוב ל- 40% מתוך המשפחות עם הכנסה שקרובה לקו העוני, כוללות שני מפרנסים. רוב העבודות שלהם קשות ולוקחות מהם הרבה שעות וכוח נפשי ופיזי.

בנוסף, אין להם עסקים גדולים שיעזרו להם להרים מחאות, ארגונים מלאי תקציב שמתמחים בהפגנות, ויש להם כל כך מעט כוח פוליטי שבקושי שמענו על כך שתוכניות רווחה פשוט נסגרות ומשאירות אנשים לפחד בביתם, אם בכלל יהיה להם מספיק כסף להישאר בבית.


ולמרות כל הדברים האלו, שנותנים תחושה כי הרוע המשתלט, נראה שכן יש אווירת סולידריות בארץ. אפשר לראות ברחובות שלטי ה"יהיה בסדר" עם קשת מצויירת עליהם. השאלה היא האם נוכל לרתום את אווירת הסולידריות גם לסולידריות חברתית-כלכלית אמיתית?

זה הרגע בו אנחנו נבחנים אם כולנו ביחד באמת נצליח להתאחד ולדרוש יחד מהמדינה לעזור, ולא להפקיר את החלשים.


וכמובן - כתנועה, המאמינה בשוויון האדם ובסוציאליזם, מכה בנו בעוצמה ובפתאומיות של כאפה, גל הזדמנויות להוכיח את הערכים עליהם המדריכים מחנכים את החניכים, ולפעמים נראה שמדקלמים כמעט כמו רובוטים.

כבר היה ניצוץ של הגשמת ההזדמנויות - שכבת י"ב (כפרה עלינו) יצאו לעזור לחקלאים בסביבת בית שאן בהתנדבות. ההתלהבות כשאמרו לנו שאפשר להתנדב היתה אדירה! אנחנו יכולים וצריכים לרתום את ההתלהבות והאנרגיה הזו לפעולה מהפכנית, מפעולות על נתוני העוני והפערים ועד ארגון מחאות.


זה לא יקרה בתוך רגע, כנראה שגם לא שבוע או חודש, אבל צריך להתחיל להתניע בכל דרך שרק נחשוב עליה - זה הזמן להיות יצירתיים.71 צפיות0 תגובות
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

טל: 03-5350157

ת.ד. 9057, רמת גן רמת אפעל 5219001